Çati të shkatërruara e makina të përmbysura, ja çfarë ka shkaktuar deri...

Çati të shkatërruara e makina të përmbysura, ja çfarë ka shkaktuar deri më tani stuhia “Ciara” në Angli

325
0

Ashtu siç u paralajmërua Britania e Madhe është goditur nga stuhia “Ciara”. Si pasojë e saj në Britaninë e Madhe janë ndërprerë udhëtimet me tren, fluturimet dhe udhëtimet me traget.

 

Kjo stuhi fillimisht goditi Skocinë, ndërsa forca e kësaj stuhie sipas medieve vendase është regjistrua në 129km/h.

Të paktën 10 kompani hekurudhore kanë ndërprerë udhëtimeve, ndërsa 20 të tjera kanë sinjalizuar pasagjerët që do të ketë vonesa sepse parashikohet që edhe në vijim të ketë erëra të forta.

 

Aeroporti i Londrës “Heathrow” dhe disa kompani ajrore, kanë zgjedhur t’i unifikojnë fluturimet për të reduktuar numrin e atyre që do të eliminohen. Ndërsa kompania “British Airways” ka vendosur t’i transferojë pasagjerët në aeroporte të tjerë. “Virgin Airlines” i ka anulluar disa udhëtime. Uragani Ciara pritet të sjellë shira dhe rrebeshe të fortë. Agjencia meteorologjike ka sinjalizuar 22 momente emergjence, dhe 149 njoftime rreziku për përmbytje.

Në veri të Anglisë trafiku është limituar shumë në disa zona, me ndalime qarkullimi nga forcat e rendit. Ndërsa në detin e Irlandës dallgë të fuqishme kanë shkaktuar ndërprerjen e disa udhëtimeve me traget.

 

Sipas  medieve britanike thuhet, Londra do të goditet fuqishëm nga kjo stuhi të hënën dhe të martën. Shërbimi i Zjarrfikës dhe Shpëtimit Cumbria u bëri thirrje njerëzve të mos lëviznin përmes ujërave të përmbytura.

Avanti West Coast tha se asnjë tren nuk do të udhëtojë në veri të Preston të Dielën deri në njoftimin e mëtejshëm për shkak të ndikimit të Storm Ciara, dhe llogaria e London Euston Twitter ka paralajmëruar njerëzit të mos udhëtojnë.

 

Në Skoci, zyrtarët vendosën një kufi shpejtësie prej 40 kilometrash me qilim që të shmangin aksidentet.