Brexit/ Kryetari i Parlamentit britanik paralajmëron dorëheqjen

Brexit/ Kryetari i Parlamentit britanik paralajmëron dorëheqjen

307
0

 

Kryetari i Dhomës së Komunave në Parlamentin britanik, John Bercow, në një fjalim emocionues para deputetëve, ka paralajmëruar se do të japë dorëheqje nga posti në rast të zgjedhjeve të parakohshme ose më 31 tetor.

Bercow para deputetëve tha se 10 vjetët e tensionuara po afroheshin dhe se ka qenë nder i madh dhe privilegj që ka shërbyer në këtë post për një dekadë.

Në rast se nuk ka zgjedhje të parakohshme, ai ka thënë se 31 tetori do të jetë dita e tij e fundit në postin e kryetarit.

Kujtojmë që Bercow, konsiderohet si një prej mbështetësve më të fuqishëm të kampit kundër Brexit. Ndërkohë, më seancën e djeshme në Parlamentin britanik ka patur trazira të shumta.