BASHA PËR AL JAZEERA: TË TRONDITUR NGA MOSREAGIMI I NDËRKOMBËTARËVE

BASHA PËR AL JAZEERA: TË TRONDITUR NGA MOSREAGIMI I NDËRKOMBËTARËVE

588
0

Kryetari i PD-së, Lulzim Basha në një intervistë për Al Jazeera të transmetuar të dielën (30 qershor) ka sulmuar faktorin ndërkombëtar që edhe pse u publikuan përgjimet e BILD nuk i dënoi lidhjet e qeverisë me krimin. Basha thotë se kjo situatë e rrezikshme çon në trazira civile në Shqipëri.

 

 

“Shqipëria është e tronditur nga mosreagimi i ndërkombëtarëve për provat që lidhin Ramën  me krimin e organizuar përmes së cilëve ai rifitoi pushtetin në vitin 2017. Kjo është një situatë e rrezikshme, që çon në trazira civile, trazira sociale, nëse nuk ka një dënim të qartë të farsës e cila tashmë ka ndodhur” – shprehet Lulzim Basha për Al Jazeera.

 

Në fakt ndërkombëtarët, në rast se i referohemi deklaratës së zv. Ndihmës sekretarit amerikan të Shtetit, Palmer ka thënë se përgjimet të hetohen nga institucionet e drejtësisë shqiptare dhe të akuzuarit të vendosen para ligjit.

 

Kronika e Al Jazeera përfshin edhe një intervistë me kryebashkiakun e Kamzës, Xhelal Mzium, që i përket PD-së. Mziu thotë se e vetmja gjë që mund ta nxjerrë atë nga zyra është vota e shqiptarëve dhe jo vendimet e PS-së.

 

“E vetmja gjë që mund të më lëvizë nga zyra, është vota e njerëzve dhe jo vendimi i një partie politike.  Ne nuk jemi në Korenë e Veriut dhe nuk jemi më në komunizëm. Unë nuk do të njoh këto zgjedhje”-shprehet kryebashkiaku i Kamzës, Xhelal Mziu për gazetarin e Al Jazeera.

 

Më tej në kronikë sqarohet se PD ka bojkotuar zgjedhjet e 30 qershorit dhe nuk merr pjesë në to, ndërkohë që presidenti e ka çdekretuar këtë datë.

 

Mësohet se kreu i PD-së ka qenë gjatë gjithë ditës së diel në zyrën e tij në selinë blu, megjithëse nuk ka patur asnjë prononcim për mediat.