Arrihet marrëveshja, Rama-Basha bien dakord për paketën McAllister

Arrihet marrëveshja, Rama-Basha bien dakord për paketën McAllister

136
0

Ngërçi politik në Shqipëri mori fund, Rama dhe Basha në orët e para të së enjtes rreth orës 01:15 jashtë kryesisë së Kuvendit në prononcimin për mediat kanë shtrënguar duart pas takimit kokë më kokë për më shumë se 3 orë në kryesinë e kuvendit, ku kanë arritur edhe marrëveshjen politike për dhënien fund të bojkotit të opozitës, hyrjen e opozitës në zgjedhje dhe stabilitetin e situatës politike. Basha deklaroi në dalje të takimit se është arritur marrëveshja sipas propozimeve të SHBA, dhe më pas Rama u shpreh se ishte 100% dakord me fjalët e kreut të PD-së. Tashmë përveç zbatimit  të paketës “McAllister Plus” pritet që palët të bëjnë publik edhe datëne zgjedhjeve. Por çfarë përmban paketa (“McAllister Plus”)paraqitur nga Ndihmës Zëvendës Sekretari Hoyt Yee më 16 maj 2017. Më poshtë keni një përmbledhje e pikave kryesorë në propozimin e integruar (“McAllister Plus”)paraqitur nga Ndihmës Zëvendës Sekretari Hoyt Yee.

 

1-Një zëvendës Kryeministër i përkohshëm (person jo-politik), i propozuar nga opozita;

 

2-Caktimi konsensual i katër ministrave (ekspertë teknik të respektuar) me qëllim parandalimin e keqpërdorimit të administratës publike dhe ndikimeve në procesin zgjedhor;

 

3-Kryetari i Komisionit Qendror të Zgjedhjeve i zgjedhur nga opozita;

 

4-Avokati i Popullit i zgjedhur nga opozita;

 

5-Ndryshimet në Kodin Zgjedhor, të cilat do të garantojnë standardet më të larta të nevojshme për zgjedhje të lira dhe të ndershme;

 

6-Përzgjedhja konsensuale e një kandidati të respektuar për President, i pranueshëm për Qeverinë dhe për Opozitën. (Nuk është më e mundur pasi Presidenti tashmë është zgjedhur në Parlament vetëm me votat e shumicës qeverisëse)

 

7-Krijimi i një ministrie të re speciale, të drejtuar nga një figurë politike e zgjedhur nga opozita, e cila do të merret ekskluzivisht me zbatimin e çdo hapi që duhet të merret, në mënyrë që në të ardhmen shqiptarët mund të kenë mundësinë të votojnë përmes një sistemi elektronik.

 

8-Ndryshime në ligjin për transparencën e financimit të partive politike.

 

9-Ndryshime në Kodin Penal, dënime më të ashpra për blerjen e votës, fotografimin e fletës së votimit dhe krime të tjera lidhur me zgjedhjet.

 

10-Burime shtesë për KQZ-në për të monitoruar financimin e zgjedhjeve dhe transparencën e shpenzimeve, duke përfshirë auditues ndërkombëtarë për financimin e fushatës së partive politike dhe ndryshime të mundshme në ligjet përkatëse.

 

11-Emërimi i ekspertëve teknikë si zëvendësministra në ministritë që mund të ndikojnë në procesin zgjedhor, të ndihmuar nga partnerët ndërkombëtarë, të cilët do të monitorojnë çdo çështje që ka të bëjë me procesin zgjedhor

 

12-Caktimi i përkohshëm i personave të respektuar, të cilët nuk përfaqësojnë parti politike, si zyrtarë të lartë të Ministrisë së Arsimit dhe Policisë dhe monitorim i fortë ndërkombëtar për të parandaluar abuzimet e mundshme të administratës publike.

 

13-Strukturë e veçantë në Policinë e Shtetit për të monitoruar problemet e lidhura me zgjedhjet, të përbërë nga Zëvendës Drejtori i Përgjithshëm dhe 12 Zëvëndës Drejtorë rajonalë, të ndihmuar nga PAMECA dhe ICITAP.

 

14-Shtyrja e zgjedhjeve deri më 16 korrik (Ky propozim daton që nga 25 prilli, pra 3 javë para se propozimi i integruar ju prezantua palëve!)

 

15-Droga:

 

–Komuniteti ndërkombëtar do të monitorojë çrrënjosjen e kanabisit.

 

–Pjesëmarrja e opozitës në Task Forcën Kombëtare të luftës kundër Drogës.

 

16-Dekriminalizimi (Largimi dhe parandalimi i kriminelëve nga mbajtja osekërkimi i posteve publike)

 

–Partitë politike angazhohen publikisht për ekzaminimin e fortë të kandidatëve në listat partiake dhe të koalicionit.

 

–KQZ ekzaminon kandidatët nëpërmjet personelit shtesë, me mbështetje  ndërkombëtare (të plotësuara në përputhje me Ligjin e Dekriminalizimit dhe Kodin Zgjedhor)

 

–Angazhimi i SHBA dhe partnerëve të tjerë për t’u dhënë Kryetarëve të partive politike rekomandime të mbështetura mbi të dhënat penale të kandidatëve.

 

17-Mbështetje ndërkombëtare për forcimin e monitotorimit të regjistrit të zgjedhësve.

 

18-Mbështetje ndërkombëtare për KQZ-në për ngritjen e linjave telefonike të ndihmës, për vëzhgimin dhe shqyrtimin e ankesave mbi ligjin e shërbimit civil dhe blerjen e votës.

 

19-Mbështetje ndërkombëtare për vëzhgimin e rolit të medias në zgjedhje dhe caktimin e segmenteve orare në media. Ndalimi i transmetimeve të videokasetave të partive politike të regjistruara më parë pa identifikim të qartë.

 

20-Kthimi i Opozitës në Parlament, për formimin e Komisioneve të Vetingut.

 

Basha i jep çadrës lajmin e marrëveshjes: E pamendueshmja u bë sot realitet

 

Fill pasi dha lajmin e arritjes së marrëveshjes me kryeministrin Rama, kreu i Partisë Demokratike, Lulzim Basha është drejtuar për në çadrën e protestës ku dhe mbajti një fjalim të shkurtër para dhjeta simpatizantëve.

 

“Marrëveshja e arritur sonte do të jetë në përputhje totale me parimet dhe bazën e marrëveshjes “McAllister+”. Ndaj duke ju falenderuar nga zemra me mirënjohjen më të thellë, me privilegjin e madh që më dhatë mundësitë që të jem bashkë me ju në krye të kësaj beteje për zgjedhje të lira e të ndershme.

 

Gjithçka ka ndryshuar. E pamendueshmja e tre muajve më parë sot është realitet. Nesër nisim përgatitet për tu dhënë shqiptarëve zgjedhje të lira dhe të ndershme dhe për të nisur së bashku rrugën drejt një Shqipërie ku gjithçka do të ndryshojë, asgjë nuk do të jetë më si më parë, bazuar në vullnetin dhe qëndresën tuaj. Zoti ju bekoftë ju, Zoti e bekoftë Shqipërinë”, – u shpreh Basha.