259 viktima nga koronavirusi, virusi mund të pësojë mutacion dhe të...

259 viktima nga koronavirusi, virusi mund të pësojë mutacion dhe të përhapet

324
0

Koronavirusi mund të pësojë mutacione e të bëhet edhe më vdekjeprurës ndërsa vazhdon të përhapet, thonë ekspertë të virologjisë.

Paralajmërimi i tyre pasi numri i vdekjeve nga shpërthimi epikdemik mbërriti në 259 dhe ai i përgjithshëm i rasteve të prekura mbërriti në 12 mijë.

Autoritetet në Kinë dhe gjetkë aktualisht po punojnë shumë për të frenuar përhapjen e virusit. Ndër grupet që po tentojnë krijimin e një vaksine në kohë rekord është dhe Laboratori Australian i Shëndetit të Kafshëve në Organizata Kërkimore Shkencore dhe Industriale e Commonëealth (CSIRO), agjensia qeveritare australiane përgjegjëse për kërkimin shkencor.

Duke folur për një gazetë australiane, Profesori Trevor Drew, i cili është drejtor i laboratorit, tha se shpërthimi duhet të konsiderohet si një “re” e patogjenëve shumë të ngjashëm më shumë sesa një virus, të cilën një popullsi me densitet të lartë si ajo e Kinës mund ta lejojë fare mirë që të evoluojë.

Shtetet e Bashkuara shpallën emergjencën e shëndetit publik dhe vendosën ti ndalojnë hyrjen çdo qytetari të huaj qe e ka vizituar kinën gjatë dy javëve të fundit. Amerikanët që po evakuohen nga province e Hubeit, do të qëndrojnë dy javë në karantinë, një masë e ngjashme kjo me atë të marrë për shtetasit britanikë.

Spanja, India dhe Filipinet konfirmuan gjithashtu rastet e tyre të para, duke iu bashkuar një liste një rritje vendesh që përfshin mes te tjerash Australinë, Kanadanë, Finlandën, Gjermaninë, Hong Kongun, Japoninë, Nepalin, Singaporin, Korenë e Jugut, Emiratet e Bashkuara Arabe.

Sipas një raporti të BBC, infeksioni është i vështirë për tu diktuar dhe ndaluar sepse vlerësohet se vetëm një në pesë raste do të rezultojë në “simptoma të rënda” që do të thotë se njerëzit mund ta përhapin infeksionin pa pasur simptoma ose pa e ditur se janë të infektuar.

Simptomat e një të ftohti apo gripi dhe koronavirusit janë të njëjta, por faktorët e rrezikut janë në se lidhen me vizitë në provincën Hubei të Kinës ose të kenë patur kontakte të ngushta me ata që kanë qenë atje.