13 tërmete godasin Shqipërinë gjatë orëve të fundit

13 tërmete godasin Shqipërinë gjatë orëve të fundit

299
0

Vendi ynë është goditur nga një sërë tërmetesh gjatë natës së shkuar. Sipas Institutit të Gjeoshkencave, janë regjistruar të paktën 14 tërmete me intensitet të ulët. Tërmeti më i fundit është regjistruar rreth orës 03:15 minuta të mëngjesit të sotëm në Zhulat të Gjirokastrës me një magnitudë prej 2.6 ballë dhe thellësi 5 km. Zona që ka regjistruar tërmete të shumta është fshati Vermik në Vlorë, në të cilin kanë ndodhur 8 tërmete të vegjël, ndërsa tre tërmete janë regjistruar në fshatin Bolenë në Dhërmi. Një tërmet është regjistruar në afërsi të kufirit me Greqinë.