“100 sekonda nga fundi i botës”/ Shkencëtarët lëvizin akrepat e orës simbolike...

“100 sekonda nga fundi i botës”/ Shkencëtarët lëvizin akrepat e orës simbolike të ‘Apokalipsit’

359
0

Ora e Doomsday u zhvendos në 20 sekonda në mesnatë – pika më e afërt simbolike nga një “apokalips” që nga viti 1953.

 

Mundësitë për një luftë të mundshme atomike botërore, ndryshimet klimatike dhe dezinformimi kibernetik, ka bërë shkencëtarët atomikë që kontrollojnë orën “Doomsday” të spostojnë akrepat e orës së Apokalipsit, (një orë hipotetike që mat rrezikun e një fundi të mundshëm të botës), me 20 sekonda, duke lënë dhe 100 sekonda të tjera nga fundi i njerëzimit.

 

 

Vendimi u mor të enjten nga Buletini i Shkencëtarëve Atom, i cili e njoftoi atë nga Klubi Kombëtar i Shtypit në Uashington, D.C., të enjten.

 

“Ne argumentuam se situata globale ishte anormale”, tha Rachel Bronson, president dhe CEO i Buletinit të Shkencëtarëve Atomikë, gjatë konferencës për shtyp të vendimit për të mbajtur të njëjtën Orë të vitit të kaluar, por vuri në dukje se situatat bërthamore dhe klima janë “përkeqësuar . ”

 

 

Astrofizikanti Robert Rosner, i cili gjithashtu është në Bordin e Shkencës dhe Sigurisë në Buletinin e Shkencëtarëve Atomikë, tha “fakti që ora tani është vetëm 100 sekonda nga mesnata sinjalizon vërtet një lajm të keq. Ajo që thamë vitin e kaluar është tani shqetësuese realiteti në atë që gjërat nuk po përmirësohen “.

 

 

Rosner shtoi se një shqetësim i veçantë është minimi i aftësisë së publikut për të kuptuar se çfarë është e vërtetë nga ajo që është e gabuar.

 

Ora, e cila paralajmëron fatkeqësi të afërt dhe merr parasysh armë bërthamore, rritje të tensioneve gjeopolitike, si dhe ndryshime në mjedis, u krijua në vitin 1947 në fillimin e garës së armëve midis Sh.B.A dhe Bashkimit të atëhershëm Sovjetik.

 

Që nga viti 2007, ndryshimi i klimës ka qenë një faktor në vendimet e grupeve.

 

Në vitin 2018, BAS lëvizi orën në dy minuta në mesnatë, duke përmendur retorikën proaktive të Presidentit Trump drejt fuqive të tjera globale, vazhdimi i armëve bërthamore dhe testeve të raketave balistike të Koresë së Veriut dhe ngritje të tensioneve midis SH.B.A. dhe Rusisë.

 

 

Ora mbeti në dy minuta deri në mesnatë në 2019, megjithëse Bronson tha se mungesa e ndryshimit “duhet të merret jo si një shenjë e stabilitetit, por si një paralajmërim i rreptë për drejtuesit dhe qytetarët në mbarë botën”.

 

Ora ishte më e largëta nga mesnata e vitit 1991, kur u zhvendos përsëri në 17 minuta pasi SH.B.A. dhe Bashkimi Sovjetik nënshkruan Traktatin e parë për Uljen Strategjike të Armëve.

 

Shperndaje